“Kader Değil Karar” Stajyer Avukat Atölyesi Tamamlandı

Uçan Süpürge Vakfı olarak düzenlediğimiz “Kader Değil Karar” eğitimini tamamladık.

Uçan Süpürge Vakfı olarak alanında uzman 8 eğitmenle online olarak gerçekleştirdiğimiz “Kader Değil Karar” atölyesi, 21 barodan stajyer avukatın tam katılımıyla gerçekleştirildi.

Hem teorik hem de pratik yanları olan bu atölyede; yaşantısal öğrenme, interaktif öğretim teknikleri ve yapılandırılmış yöntemler kullanılmıştır. Program oluşturulurken aşağıda belirtilmiş olan başlıca hedefler baz alınmıştır:

  • Temel düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını kazandırma,
  • Çocuk yaşta erken ve zorla evlilikler toplumsal sorunu konusunda farkındalık kazandırma,
  • Önceki kararların incelenip eleştirel bir gözle yeniden değerlendirilmesini sağlama

Eğitimin ilk gününde Solmaz Havuz ile “Hikaye ve Masallarda Toplumsal Cinsiyet”, Fevziye Sayılan ile “Toplumsal Cinsiyetin Temel Kavramları”, Musa Toprak ile “İnsan Hakları Kapsamında Toplumsal Cinsiyet”, Gülriz Uygur ile “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun Bağlamında Avukatların Yapması Gerekenler”i ; ikinci gününde Ankara Barosu Gelincik Birimi Başkanı Av. Aslı Koçak Arıhan ile “Kanunlar ve Sözleşmelerin Kadın ve Çocuk Hakları için Sağladığı Haklar, Uygulamada Karşılaşılan Problemler ve Çözümler”, Seher Kırbaş Canikoğlu ile “Hukukçular için Toplumsal Cinsiyet”, Eylem Ümit Atılgan ile “Yeniden Karar Yazma Atölyesi” ve Prof. Dr. Yıldız Ecevit’in kağanış konuşmasıyla tamamlanmıştır.

 Adım Adım İyilik Peşinde Koş 2019 Kasım Maraton Koşusu’nda bize destek veren herkese yeniden teşekkür ederiz.
 
Çocuk yaşta erken ve zorla evlilikleri kadere değil; toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan hukukçuların doğru kararlarına bırakacağız!