UÇAN SÜPÜRGE 21. ULUSLARARASI KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ

Açılış Gecesi

Yenilenmenin getirdiği büyük bir güçle başlıyoruz 21.yılımıza… “Bir tohumun toprakla buluşup, yeniden yeşermesi gibi arınmalı, yeniden başlamalı” diye – rek yeni bir 20 yılı kucaklıyoruz büyük bir umutla… Çünkü iyiye giden hiçbir şeyin olmadığı bir ortamda sadece UMUT var… Umut, biz kadınların gücü – dür, yeniden deneme cesaretidir!

Biz kadınlar yarın her şeyin değişebileceğine inanmasaydık, sürdüremez – dik. Umudumuzu yitirseydik, bugüne katlanamazdık. Kadınların kadim dostudur umut. Umut, en karanlık günlerin bile er ya da geç biteceğini bil – mekten, devranın döneceğini söyleyen tecrübeden ve mücadelelerden yükselir. Umut sinemaya da çok yakışır! Dünyanın her köşesinde sinema salonlarına yürüyenler, biraz da umuda yürürler. Hep böyle gitmeyece – ğini, yaşananların başka türlü de olabileceğini sinema perdesinden ya – yılan umutla öğrenir insanlar. Yaşanan krizlere, baskıcı tutumlara, toplu – mun değişen normlarına, insan ilişkilerindeki deformasyonlara, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, kadınların sahnelerden, sanattan uzak tutulması – na, yaşanan bütün negatif duygulara inat, UMUT diyoruz 21.yılımızda…

İlk festivalimizde, Türkiye sinemasının öncü kadın yönetmeni Bilge Olgaç’ın anısına Mamak Açıkhava Sinemasında gösterdiğimiz İPEKÇE filminin resto – re edilmiş yeni kopyası ile 20 yıl aradan sonra tekrar karşınızdayız.

Festival kapsamında oluşturduğumuz 2İ bölümümüzle, Türkiye sinemasının öncü yönetmeni BİLGE OLGAÇ’ı her seneden daha farklı anacağız… Bu sene Uçan Süpürge olarak bir ilke daha imza attık. Her biri birbirinden değerli üniversite öğrencisi genç kurul oluşturarak, belgesel ve kısa film seçkilerini onlar için bir atölye çalışması haline getirdik. Festivalde gösterilen belgesel ve kısa filmlerimiz, tamamen gençlerin seçkilerinden oluştu.

Sinemaya ve hayata farklı kadrajlar açan kadın filmlerinin, kadın yönetmen – lerin sinemayla dansını sizlerle buluşturuyoruz. Festival boyunca, Almanya, Afganistan, Amerika, Bulgaristan, Endonezya, Fransa, İtalya, İsveç, İsviçre, İran, Norveç, Lübnan, Katar, Tunus, Yunanistan yapımı 15 ülkeden gelen filmlerin yanı sıra, belgesel ve kısa filmlerle birlikte toplam 62 birbirinden özel filmi sizlerle buluşturuyor, 8 ayrı mekanda 17 etkinlik gerçekleştiriyoruz.

Yeni bir 20 yıla hazırlandığımız 21. Festivalimizde, sizleri Uçan Süpürge’ye bir kez daha sımsıkı tutunmaya ve umutla uçmaya davet ediyor, imkansızlık – ların, güçlüklerin, acıların ortasında elde var umut diyoruz… HEP ve DAİMA UMUTLA birlikte yürüyelim…

Çoşkulu bir kalabalık ile açılışı gerçekleştirdik…

ÖDÜLLER

UÇAN SÜPÜRGE ONUR ÖDÜLÜ: NEDRET GÜVENÇ

BİLGE OLGAÇ BAŞARI ÖDÜLÜ: IŞIK YENERSU

BİLGE OLGAÇ BAŞARI ÖDÜLÜ: BİKET İLHAN

TEMA ÖDÜLÜ: İOANNA KUÇURADİ

GENÇ CADI ÖDÜLÜ: ÖYKÜ KARAYEL

Registration

Forgotten Password?