25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Onur ve Başarı Ödülleri Belli Oldu

26 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında 25. kez gerçekleşecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Onur Ödülü oyuncu Şerif Sezer’e, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncular Neşe Yulaç, Ayşenil Şamlıoğlu ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu’na, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Nazlı Bulum’a verilecek.

 

Onur Ödülü Şerif Sezer’e verilecek

Türkiye sinemasına hayat veren kadınların emeğine saygı sunmayı amaçlayan Onur Ödülü, 20. kez verilecek. Bu yılki Onur Ödülü, 40 yılı aşan sinema ve tiyatro oyunculuğu ile Şerif Sezer’e sunulacak.

Şerif Sezer kariyerine sayısız başarı ve ödül sığdırmış, hayat verdiği kadın karakterlerle toplumsal duyarlı anlatılara güç katmış bir isim. Sezer, Türkiye sinemasında öncül nitelikte işlere imza atmış, “Yol”, “Hakkari’de Bir Mevsim”, “Bir Günün Hikâyesi”, “Av Zamanı”, “Hamam” gibi Türkiye sinemasında iz bırakmış önemli filmlerde ve yakın dönem Türkiye sinemasındaki “Mustafa Hakkında Herşey”, “Babam ve Oğlum”, “Güneşi Gördüm”, “Kuzu”, “Deli Deli Olma” gibi daha pek çok filmde yer almıştır. Şerif Sezer, sinema oyunculuğunun yanı sıra kariyerine başladığı tiyatro oyunculuğunu da yıllar boyunca birçok oyunda yer alarak sürdürmüştür.

Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncular Neşe Yulaç, Ayşenil Şamlıoğlu ile yapımcı Anna Maria Aslanoğlu’na

Sinemanın farklı cephelerinde emek veren kadınların başarılarını kutlamak amacıyla, Türkiye sinemasının ilk kadın yönetmenlerinden Bilge Olgaç anısına verilen Bilge Olgaç Başarı Ödülleri bu yıl üç isim arasında paylaştırılacak.

Bu yıl Bilge Olgaç Başarı Ödülü alacak Neşe Yulaç, 70 yılı aşkın tiyatro ve sinema oyunculuğuyla kelimenin tam anlamıyla yaşayan bir efsane. İlk defa 1950 yılında “Tersine Dünya” tiyatro oyunuyla sahneye çıkan Neşe Yulaç, Türkiye sinemasında kendinden sonra gelen yüzlerce kadın oyuncunun cesaretine ve azmine ilham olmuştur. Neşe Yulaç, kariyerinde Şehir Tiyatroları oyunculuğunun yanı sıra, Türkiye sinema tarihinin başyapıtlarından olan “Kanun Namına”, “Kardeş Kurşunu”, “Son Beste”, “Hicran Yarası” ve “Aşk Merdiveni”nin de aralarında olduğu pek çok unutulmaz filmde yer aldı.

Bu yıl Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü alan bir diğer deneyimli oyuncu ise Ayşenil Şamlıoğlu.  40 yılı aşkın tiyatro ve sinema oyunculuğu kariyerinde, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevini de üstlenmiş bir kadın oyuncu olan Ayşenil Şamlıoğlu kariyeri boyunca Adana Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda pek çok oyunda yer aldı. Oyunculuğunun yanı sıra tiyatro oyunları da yöneten Ayşenil Şamlıoğlu, sinemada da “İşe Yarar Bir Şey”, “Sen Aydınlatırsın Geceyi, “Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok” ve “Aşk, Büyü, vs.” gibi birçok önemli filmde yer aldı.

Bu yılki bir diğer ödül sahibi ise genç yaşına rağmen Türkiye sinemasında kadın yapımcı olarak pek çok başarıya imza atmış olan Anna Maria Aslanoğlu.  Üniversite yıllarında belgesel ve kurmaca film yapımlarında asistan olarak çalışmaya başlayan Anna Maria Aslanoğlu,  “Beni Unutma İstanbul”, “Gözümün Nuru”, “Mavi Dalga”  ve “Sivas”ın da aralarında olduğu çeşitli kısa ve uzun metrajlı filmlerde yardımcı yönetmen ekibinde yer aldı. Kısa sürede pek çok başarıya imza atan Anna Maria Aslanoğlu,  “Körfez”, “Yuva” ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü için yarışan “Salı”, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Ödülü’nü alan “Maddenin Halleri” ve son olarak geçtiğimiz yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Nihal Yalçın’ın performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldığı “Zuhal” filminin yapımcılığını üstlendi.

Genç Cadı: Nazlı Bulum

 

Genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla 2009 yılından bu yana verilen Genç Cadı Ödülü, bu yıl genç sinemacı Nazlı Bulum’a verilecek. Nazlı Bulum, Sarajevo Talents ve Berlinale Talents’ın oyunculuk stüdyolarına katılmış, “Sen Ben Lenin”, “Kar”, “Mavi Dalga”, “Beni Sevenler Listesi” ve aynı zamanda yapımcısı olduğu “Büyük İstanbul Depresyonu” gibi yakın dönemde önemli başarılar elde etmiş filmlerde oyunculuğuyla kendinden söz ettirmiştir.

Festivalin 2013 yılında ilk kez verdiği; kendi alanında “uğraşına” bir ömür vermiş kadınları selamladığı Tema Ödülü ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Uçan Süpürge Uluslarası Kadın Filmleri Festival Ekibi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir