Kader Değil Karar Atölyesine Başvurular Başladı!

Uçan Süpürge Vakfı olarak, Fransız Büyükelçiliği’nin katkılarıyla stajyer avukatların güçlenmesi için “Kader Değil Karar” Atölyesi’nin üçüncüsünü düzenliyoruz.

Hem teorik hem de pratik kısımları olan bu atölyede; yaşantısal öğrenme, interaktif öğretim teknikleri ve yapılandırılmış yöntemler kullanılacaktır. Program oluşturulurken aşağıda belirtilen başlıca hedefler baz alınacaktır:

Temel düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını kazandırma,
Çocuk yaşta erken ve zorla evlilikler toplumsal sorunu konusunda farkındalık kazandırma,
Önceki kararların incelenip eleştirel bir gözle yeniden değerlendirilmesini sağlama

Eğitimin ilk gününde;
“Toplumsal Cinsiyetin Temel Kavramlar”ını,
“İnsan Hakları Kapsamında Toplumsal Cinsiyet”i, “Çocuk Yaşta Erken ve Zorla Evlilikler”i,ve “Yargıda Cinsiyetçi Dil ve Ayrımcılık Çalıması“nı ele alacağız.

İlk günün sonunda sonraki gün yeniden ele almak üzere Anayasa Mahkemesi’nin daha önce karara bağladığı Z.C. başvurusu tüm katılımcılar ile paylaşılacak ve “Siz olsaydınız toplumsal cinsiyet perspektifi ile bu kararı yeniden nasıl yazardınız?” sorusu yöneltilecek. Katılımcılar küçük gruplar halinde çalışmalarını yürütecek.

Eğitimin ikinci ve son gününde;
“Kadına Yönelik Şiddet ve Hukuki Koruma Mekanizmaları”nı ve “Aktivist Feminist Hukukçu Olmak”ı ele alacağız.
Teorik kısımların tamamlanmasının ardından “Yeniden Karar Yazma Atölyesi” gerçekleştirilecek ve bu atölyede, katılımcıların gruplar halinde yeniden yazdıkları kararlar tek tek ele alınıp değerlendirilecek.

Çocuk yaşta erken ve zorla evlilikleri kadere değil; toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan hukukçuların doğru kararlarına bırakacağız!

 

Başvuru için: https://form.jotform.com/212362762589060

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir