Çocuk Yaşta Erken ve Zorla Evlilikler Projesi (2018)

Kız çocuklarının eğitimindeki engeller arasında olan “erken yaşta ve zorla evlilikler” konusunda Ankara ve Gaziantep’te eğitimler verilmiştir. 2018 yılından itibaren de Uçan Süpürge’nin çalışmaları içinde en önemli yeri il eylem planlarının sivil toplum kuruluşları tarafından bilinmesi ile bilgilendirme, farkındalık ve örgütlenme çalışmasını 81 ilde yapmak oluşturmaktadır. Yine bu eylem planının devamı olarak tüm bu etkinlikleri altı ay süreçle izleme çalışması yapılacaktır.

Böyle bir toplantıya, 2012 yılında arama konferansı sonucu kurulmasına karar verilen ‘’çocuk gelinlere hayır’’ platformu öncülük etmiştir. Pilot illerden seçilen 60’a yakın örgüt temsilcisi ile il eylem planları içinde aktif rolü olabilecek ve bu alanda çalışmaları olan örgütler davet listemizdeydi. Ancak maalesef yakın zamanda gözlemimiz bu alanda çalışan bazı kadın örgütlerinin kapandığı ve var olanların da pasif noktaya geldiği yönündedir. Bu nedenle toplantının önemini bir kez daha hissettik ve katılım profilini çeşitlendirdik.  Bu ortamı gördüğümüzde ilk akla gelen soru: “Son 4 yılda Akademide ne gibi çalışmalar yapıldı?” olmuştur. Akademisyenlerin tespiti ve araştırma zorlukları bize bu alanda bütüncüllük içinde daha çok çalışmamız gerektiğini düşündürmüştür.

Türkiye’de Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadelede STK’larla İşbirliğinin Arttırılması Atölye Raporu‘nu buradan görüntüleyebilir ya da indirebilirsiniz.

Sizin için Seçtiğimiz Diğer Projelerimiz

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı diğer projelerimizi aşağıdan görüntüleyebilir ve inceleyebilirsiniz.

0 yorumlar

Yorum Gönder

Bu gönderiye dair yorumda mı bulunmak istiyorsunuz?
Aşağıdaki formu doldurarak yorumunuzu paylaşabilirsiniz, teşekkür ederiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir