11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

Birleşmiş Milletler’in aldığı kararla 11 Ekim günü, 2012 yılından bu yana tüm dünyada “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak belirlenmiştir. Her sene bu özel gün; kız çocuklarının güçlendirilmesi, her türlü ayrımcılık ve istismardan korunması ve sahip oldukları haklardan eşit düzeyde yararlanmaları için kutlanmaktadır.

Geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene yeniden Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Uçan Süpürge Vakfı ortaklığıyla Dünya Kız Çocukları Günü’ne özel bir program hazırlığı içerisindeyiz. Ankara Büyükşehir Belediyesi, kadın hakları ve yurttaşlık hakları ile ilgili yürüttüğü önemli çalışmaların yanı sıra; kız çocuklarının dostluğu ve dayanışmasını ihmal etmediğini sağladığı bu önemli destek ile bize yeniden göstermiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu hassasiyeti ve Uçan Süpürge Vakfı’nın 24 yıllık tecrübesi bir araya getirilerek 5-11 Ekim tarihleri arasında “Dünya Kız Çocukları Günü”ne özel bir program hazırlanmıştır.

Gerçekleştireceğimiz bu program ile; kız çocuklarının  her anlamda güçlenmesine destek olmayı, başta eğitim, oyun ve düşüncelerini özgürce ifade etme olmak üzere temel haklarını tanımalarını sağlamayı, yaşadıkları ayrımcılığa dikkat çekmeyi ve bunu ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Buradan yola çıkarak kız çocuklarına özel atölyeler, ebeveynlere özel bilinçlendirme oturumları ve alanında uzman kişilerin katılımıyla canlı yayınlar planlanmaktayız. 5 Ekim’de duyurusunu yapacağımız #cümleyisentamamla hashtag çalışması ile kız çocuklarının isteklerine yer açmayı düşlüyoruz.

Tüm bu çalışmalardan haberdar olmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Uçan Süpürge Vakfı’nın web sayfasını ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Dünya Kız Çocukları Günü’nü başta Ankara olmak üzere tüm Türkiye’de kutlamak için herkesi davet ediyoruz.

Atölye Başvuruları

Atölyelere katılmak için lütfen kayıt yaptırınız.

Ebeveynlere yönelik “İstismara karşı Çocukları Güçlendirmek için Sen de Güçlen” Atölyesi: https://forms.gle/542StLu5s9xDwAxE6

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Özel Programı: https://forms.gle/vHsjnXMjzj1YkyTGA