Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Sona Yaklaşıyor!

 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali fiziki gösterimlerin dördüncü gününü geride bıraktı.

Festivalde dün, günün ilk yarısında izleyicilerle buluşan filmler, Şubat ayında yapılan Berlin Film Festivali’nde ana yarışma bölümünde yer alan Khalil Joreige ve Joana Hadjithomas’ın yönettiği Hatıra Kutusu/Memory Box, bu yıl Uçan Süpürge’de Onur Ödülü alan Zuhal Olcay’ın başrolünde oynadığı Gizli Yüz ve Emerald Fennell’ın En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazanan filmi Yetenekli Genç Kadın/Promising Young Woman oldu.

 Zeynep Dadak, dünyanın en katmanlı şehirlerinden İstanbul’a Seyyah Eremya Çelebi Kömürciyan’ın yazdıklarını takip ederek 350 yıl sonra tekrar baktığı Ah Gözel İstanbul adlı filminin gösterimi sonrasında sinema yazarı Fatih Özgüven’in moderatörlüğünü üstlendiği söyleşide izleyicilerle buluştu. Zeynep Dadak, Özgüven’in Eremya Çelebi Kömürciyan’ın yazılarıyla ne zaman tanıştığı ve bunu böyle bir filme dönüştürmeye nasıl karar verdiği sorusuna, “Cemal Kafadar’ın beni çok etkileyen Kim var imiş biz burada yoğ iken adlı bir kitabı var. O kitabı okuduğum zamandan beri bir hikâyeyi katmanlarıyla anlatmayı düşünüyordum. ‘Bir mekânın içerisinde artık olmayan insanların yokluğuna rağmen var olduklarını sinemada anlatmanın yolları nedir’ sorusu teorik olarak kafamda dönen bir soruydu. Eremya Çelebi Kömürciyan’ın seyahatnamesini de bana Cemal Kafadar getirdi. Bütün konuşmalarımızın ışığında bundan çok iyi bir film olabileceğini, bu filmi yapmak isteyeceğimi düşündüğünü söyledi,” dedi.

 “Kim var imiş biz burada yoğ iken”in kitaplaştırılması için Cemal Kafadar ile birlikte de çalışan Fatih Özgüven, Harvard Üniversitesi tarih profesörlerinden Kafadar’ın Azize Tan’ın direktörlüğünü yaptığı 28. İstanbul Film Festivali’nin ilgi çekici bölümlerinden “Asiler, Azizler, Âşıklar”ın küratörlüğünü üstlendiğini hatırlattı ve Kafadar’ın sinemaya olan ilgi ve merakının altını çizdi. Dadak, “Cemal Kafadar benimle gerçekten şehri yürüdü, sudan tekneyle gezdik, kitabı satır satır okuyarak mekânlara baktık, sonra bütün mekânlara arabayla gittik. Bu durum hız ve akış meselesi arasındaki farkın üzerine düşünmeme vesile oldu. Bir tarih şeridi gibi bitmeyen bir şey hayal ettim. O şerit biraz başı sonu belli olmayan, iç içe geçmiş̧ bir şerittir, ben de öyle ele almak istedim. Bir kadraj içinde su olunca beni daha çok içine çekiyor. Özellikle de bu dönemin İstanbul’un bir su şehri olduğunu unuttuğumuz bir dönem olduğunu düşününce. Boğaz var, ama hep bir lüks. Aslında İstanbul içerisinde ve altında pek çok su yolu barındırıyor. Ben de bu suyun izini takip etmeye çalıştım, kitap da beni başından itibaren oraya çekti,” dedi.

 Icíar Bollaín imzalı Rosa’nın Düğünü/Rosa’s Wedding, Małgorzata Szumowska ve Michał Englert’ın birlikte yönettikleri Bir Daha Asla Kar Yağmayacak/Never Gonna Snow Again ve bu yıl Oscar Ödülleri’ne En İyi Uluslararası Film kategorisinde aday olan Jasmila Žbanić’in filmi Nereye Gidiyorsun Aida?/Quo Vadis Aida? ise günün izleyicilerle buluşan diğer yapımları oldu.

 Festivalde Bugün

Festivalde bugün saat 10.30’da CerModern’de gösterimi yapılacak ilk film, Kitty Green’in bir film yapım şirketinde yönetici asistanı olarak çalışan Jane’in bir gününe odaklanan ve #MeToo hareketinin çıkışına dair içeriden bir bakış sunan Asistan/The Assistant olacak.

 Anne Zohra Berrached’in 11 Eylül saldırısı faillerinden Ziad Jarrah ve sevgilisi Aysel Şengün’ün gerçek hikâyesine dayandırdığı, umut vadeden bir bilim kadını olma yolunda ilerleyen Aslı ile diş hekimliği öğrenimi gören Saeed’in birbirlerine âşık olup ailelerinin itirazlarına rağmen evlenmelerini ve Saeed’in gittikçe radikalleşmesini anlatan Yardımcı Pilot/Copilot filmi saat 12.00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak.

 13.00 seansında CerModern’de sinemaseverlerle buluşacak geçen yıl Berlin Film Festivali’nde büyük beğeni toplayan, Janna Ji Wonders’ın yönettiği Walchensee Forever, yönetmenin ailesindeki dört kuşağın hikâyesini her biri kendi döneminde erkek egemen yapılara kendilerince karşı koymuş kadınların gözünden anlatıyor.

İlk gençlik döneminde ailesiyle birlikte Etiyopya’daki çatışmalardan kaçarak annesinin memleketi Meksika’ya yerleşen Jessica Beshir’in çocukluğunun geçtiği memlekete geri dönerek gündelik hayatı ve insanları yansıttığı filmi Zordur Gitmek/Faya Dayi saat 15.00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde; Chloe Fairweather’in beş yıllık süreçte çektiği Ölümüne Boşanmak/Dying to Divorce saat 16.00’da CerModern’de gösterilecek. Türkiye’de kadınlara yönelik erkek şiddetine karşı mücadelenin hukuki ve toplumsal cephesine bakan, birlikte yaşadıkları erkeklerin saldırısına uğramış ve sakat kalmış iki kadının ve avukatlarının siyasal çalkantılar arasındaki adalet savaşını anlatan belgesel sonrasında yürütücü yapımcılar Seda Gökçe ve Özge Sebzeci, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu gönüllü avukatlarından İpek Bozkurt ve belgeseldeki hayatta kalma mücadelesi veren kadınlardan biri olan Arzu Boztaş izleyicilerle buluşacak.

 Josephine Decker’ın yönettiği, başrolünde Elisabeth Moss’un oynadığı ünlü korku romanı yazarı Shirley Jackson’ın hayatından bir bölüm anlatan, Susan Scarf Merrell’ın filmle aynı adı taşıyan kitabından uyarlama Shirley saat 18.00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi ile büyük övgü toplayan Céline Sciamma’nın kendi çocukluğundan parçaları dahil ettiği kişisel filmi Küçük Anne/Petite Maman 19.00’da CerModern’de Türkiye prömiyerini yapacak.

 Küçük Anne filmi öncesinde FIPRESCI jürisinin Her Biri Ayrı Renk bölümünde yer alan 12 film arasından seçtiği FIPRESCİ Ödülü açıklanacak.

 Festival Bir Gün Daha Uzatıldı!

  1. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bir gün daha uzatıldı, 12 Haziran Cumartesi günü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde üç film daha izleyiciyle buluşacak. 

 Kız Çocukları İsterse Olur bölümünde yer alan Rocca Dünyayı Değiştiriyor/Rocca Changes the World filminin dublajlı gösterimi ücretsiz olarak 12 Haziran’da saat 12.00’da, Kaouther Ben Hania’nın Avrupa’ya gidebilmek için derisinin dünya çapında meşhur bir sanatçının sanat eserine dönüşmesine razı gelen Suriyeli mülteci Sam Ali’nin hikâyesini anlattığı Derisini Satan Adam/The Man Who Sold His Skin saat 15.00’da, Nisan Dağ’ın senaryosunu yazıp yönettiği, Fehmi’nin İstanbul’un yoksul bir semtinde geçen, rap ve bağımlılığın iç içe olduğu hikâyesini anlattığı, film için yapılmış müzikleriyle de öne çıkan Bir Nefes Daha/When I’m Done Dying saat 18.00’da gösterilecek. Her üç filmin gösterimi de Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak. Biletler Biletix’te satışa sunuldu.

Festivalde Yarın / 11 Haziran 

 Festival 11 Haziran Cuma günü saat 10.00‘da Çağdaş Sanatlar Merkezi‘nde Deniz Şengenç’in yönetmenliğini yaptığı Ne Festivaldi Ama belgeseliyle başlayacak. 23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin pandeminin ilk günlerine denk gelen hazırlık sürecini anlatan belgesel sonrası Deniz Şengenç ve Uçan Süpürge ekibi “2020: Corona Günlerinde Bir Festival Hikâyesi” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecekler.

Céline Sciamma’nın filmi Küçük Anne/Petite Maman 10.30’da CerModern’de, FIPRESCI Ödülü’nü kazanan sürpriz film ise saat 12.00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak.

Małgorzata Szumowska ve Michał Englert’in sınırı yürüyerek geçip Ukrayna’dan Polonya’ya gelen göçmen masör Zhenia’nın iş bulduğu zengin sitede yaşayan insanların hayatını nasıl değiştirdiğini hem karanlık hem de mizahi bir üslupla anlatan Bir Daha Asla Kar Yağmayacak/Never Gonna Snow Again 13.00’da CerModern’de gösterilecek. Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesi çerçevesindeki Kulaktan Kulağa Kolektif Video Üretim Atölyesi kapsamında kadınların çektiği on iki kısa filmin gösterimi ise 15.00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak. Gösterilecek filmlerden Cûdîyê Miradan/Dileklerin Cudisi/Cudi of the Wishes filminin yönetmeni Semiha Yıldız, Asefçiler, Rüyalar, Otlar/Gleaners, Dreams and Greens filminin yönetmeni Zelal Sadak, Uzay Fehmi ve Şehrin Sırları/Space, Fehmi and the other Secrets of the City filminin yönetmeni Mediha Güzelgün ile Taş ve Su/Stone and Water filminin yönetmen Nalin Acar gösterim sonrası izleyicilerle buluşacak.

Chloé Zhao’nun yönettiği En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu Oscar’larını kazanan ve festivaldeki ilk gösteriminin biletleri tükenen Nomadland 16.00’da CerModern’de, Khalil Joreige ve Joana Hadjithomas birlikte yönettiği 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesinin Lübnan’daki hayatına dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlatan, Şubat ayındaki Berlin Film Festivali’nde ana yarışma kapsamında izleyiciyle buluşan Hatıra Kutusu/Memory Box 18.00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Günün son filmi ise Venedik’te Geleceğin Aslanı Ödülü’nü ve Antalya Film Festivali’nde En iyi Film Ödülü’nü kazanan Azra Deniz Okyay’ın tüm ülkede elektrik kesintisinin yaşandığı bir günde yolları kesişen dört farklı karakterin hikâyesini yenilikçi ve çarpıcı bir dille anlattığı Hayaletler olacak. Filmin 19.00’da CerModern’de gerçekleşecek gösteriminin ardından Azra Deniz Okyay, yapımcı Dilek Aydın ve filmin oyuncularından Dilayda Güneş salonda izleyicilerle buluşacak.

Festival Biletleri

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’in kapalı salonunda yapılacak gösterimlerin biletleri Biletix üzerinden alınabiliyor.

Bilet Fiyatları: öğrenci 12 TL, tam 20 TL.