Biz Kimiz ?

Misyonumuz & Vizyonumuz

UÇAN SÜPÜRGE VAKFI

Uçan süpürge 1996’da kar amacı gütmeyen şirket olarak kuruldu. 2017 Kasım ayında 22.yaşımızı kutladık.
22 sene önce bu yolculuğa kadın örgütlerinin birikimlerine olan inancımız ile başlamıştık. Bugün Uçan Süpürge Vakfı olarak yeni bir yola çıkıyoruz ve bu sefer yanımıza Uçan Süpürgenin onca yıllık deneyim ve birikimini alıyoruz.
90’larda kadın örgütlerinin kurumsallaşması bir ihtiyaç ve kadınlardan gelen talep üzerine gerçekleşti. Bu gün kadınlar olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile ilgili istatistikleri, kadın cinayetlerini, kadına ve çocuğa karşı cinsel tacizi, şiddeti,  hak savunucularına karşı yapılan haksızlıkları, çalışma yaşamından eğitime kadar  kadınların kazanılmış haklarında geri adımların atıldığını görüyoruz. Bu yüzden tekrar bir araya gelmeyi yaşananları okumayı ve aksiyon almayı hatırlamamamız gerekiyor.
Bu bağlamda vizyonumuzu tekrar hatırlamakta fayda var. Kadınların güçlendiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında sağlandığı, herkes için adil bir dünyaya kavuşmak için değişim yaratmak işitiyoruz. Bunun içince kadın örgütleri arasında iletişimi arttırmak , yerel ulusal ve uluslararası birlikte çalışmalara yön vermek ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği alanında farkındalık yaramak istiyoruz.
Bu bağlamda , Uçan Süpürge Vakfı olarak üç temel alanda faaliyetlerimi yoğunlaştıracağız.
Birincisi, İllere gitmek istiyoruz, kadınların kadın örgütlerininim günümüz gerçekleri ile ilgili düşünce ihtiyaç ve tespitlerini beraber okumak istiyoruz. Çünkü birbirimize ihtiyacımız var. Daha önce yaptık yine yapmamız gerekiyor. Kadınlar ile buluşup beraber karar almamız gerekiyor.
İkincisi, üniversite öğrencileri ile birlikle toplumsal cinsiyet eğitimleri düzenlemek istiyoruz. Üniversite öğrencilerini kadın konusuna onların perspektifi ve sorunları ile dahil etmek istiyoruz. Bugüne kadar elde edilmiş kadın hareketi kazanılmalarını öğrenciler ile paylaşmak ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadına karşı şiddet, yasal haklar ve bir çok diğer konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Her üniversiteden temsilci arkadaşlarımız var onlar ile kültür sanat etkinlikleri yapmayı ve beraber büyümeyi hedefliyoruz.
Son olarak, daha çok kadın ile kültür sanat aktiviteleri vasıtasıyla bir araya gelmeyi hedefliyoruz . 20 senedir düzenlemekte olduğumuz Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri festivali ile geçen sene 20. Yılımıza özel 20 ilde aynı anda festival düzenleyerek iletişim adına büyük bir adım attığımız düşünüyoruz, devamını getirmeyi hedefliyoruz.

Pic

Misyonumuz

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadınların güçlenmesine yönelik feminist düşünce ,eylem ve politikaların yaygınlaşması için çalışmak ,bu doğrultuda ulusal ve uluslararası örgütlenme girişimlerini desteklemek, alanın bilgisini özgün araştırmalarla zenginleştirmektir.

Vizyonumuz

Kadınların güçlendiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında sağlandığı, herkes için adil bir dünyaya kavuşmak için değişim yaratmaktır.

Registration

Forgotten Password?