Biz Kimiz ?

Misyonumuz & Vizyonumuz

UÇAN SÜPÜRGE VAKFI

Uçan Süpürge 13 Kasım 1996’da kar amaçı gütmeyen bir şirket olarak hayatına başladı. 2009 yılında dernek statüsü kazandı. 2017 yılında Uçan Süpürge Vakfı kuruldu. Vakıf kurucuları Halime Güner, Sündüz Haşar, Sevinç Ünal, Elif Topkaya Sevinç ve Ayşe Ürün Güner.

22 sene önce bu yolculuğa kadınların ve kadın örgütlerinin birikimlerine olan inancımızla başlamıştık. Bugün Uçan Süpürge Vakfı olarak devam ediyor, şirket ve dernek olarak çalıştığımız yılların deneyim ve birikimleri üzerinde yükseliyoruz.

90’larda kadın örgütlerinin kurumsallaşması bir ihtiyaçtı ve kadın hareketinin örgütlenmesi kadınlardan gelen talep üzerine gerçekleşti. Bugün yine zor zamanlardan geçiyoruz. Kadın cinayetlerini, kadına ve çocuğa karşı cinsel tacizi, şiddeti, hak savunucularına karşı yapılan haksızlıkları yaşamaya devam ediyor, çalışma yaşamından eğitime kadar kadınların kazanılmış haklarında geri adımların atıldığını görüyoruz. Bu yüzden tekrar bir araya gelmemiz, eylemlerimizi hatırlamamız gerekiyor. Kadınların güçlendiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında sağlandığı, herkes için adil bir dünyaya kavuşmak üzere değişim yaratmalıyız. Bunun için de başından beri yaptığımız gibi kadın örgütleri arasında etkileşimi ve iletişimi artırmak, yerel, ulusal ve uluslararası çalışmalara yön vermek ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği alanında farkındalık oluşturmak istiyoruz.

25. Yaşımıza ilerlerken, şirket ve dernek olarak çalıştığımız yılların deneyim ve birikimleri üzerinde yükseliyoruz. Uçan Süpürge bugüne kadar kadın örgütlenmesinde pekçok ilke imza attı. 1997’de daha Türkiye’deki kadın örgütleri arasında etkileşim çok zayıfken Bölge Toplantılarını başlatarak bu etkileşimin artmasına, ilişkilerin ve dayanışmanın güçlenmesine ortam yarattı. Bu toplantılar Köprüler Kuruyoruz’ ve ‘ İlk Adım’ projeleri ile yıllarca devam etti. Kurulduğundan itibaren çeşitli kadın örgütlerinin buluşma mekanı oldu ve KADER’in Ankara şubesi kurulurken ona evsahipliği yaptı. 1998’de Türkiye’de ilk defa Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ni başlattı. ‘Kedi Dili’ ve ‘Masalın Eksik Yüzü’ ile başlayarak TRT’de ve özel radyolarda kadınları güçlendirmeyi amaçlayan birçok program düzenledi. Kadınlar hakkındaki haberleri vermek ve kadın hareketine katılımı artırmak için ilk web sayfalarından birini hayata geçirdi. Uçan Haber Dergisini çıkardı. Yerel muhabir ağı oluşturma çalışmaları kapsamında Türkiye’nin her yerinde yerel muhabir eğitimleri verdi. Erken evlilik sorununun Türkiye’nin gündemine girmesinde öncü bir rol oynadı ve bu sorunun çözümü için kapsamlı çalışmalar yaptı.

Uçan Süpürge’nin kadınları güçlendirmek için önce onları buluşturma ve deneyimleri paylaştırma çabaları hep kitleseldi. 81 ile defalarca gitti; kadın hareketinin Türkiye’ye yayılmasına çalıştı. CEDAW Forumu 2. Ulusal STK toplantısı’nı düzenledi veyine 81 ilden 453 kadının katılımını sağladı. Kapsamlı bir araştırma sonucu Türkiye Kadın Örgütleri Rehberi’ni hazırlıyarak sivil toplumun kullanımına sundu.

Süpürge Vakfı olarak bugün tekrar yollara çıkıyoruz .Kadınların kadın örgütlerinin günümüz gerçekleri ile ilgili düşünce, ihtiyaç ve tespitlerini beraber okumak istiyoruz. Çünkü birbirimize ihtiyacımız var. Daha önce yaptık, yine yapmamız gerekiyor.

Üniversite öğrencilerini kadın konusuna, onların perspektifi ve sorunları ile dâhil etmek istiyoruz.

Pic

UÇAN SÜPÜRGE VAKFI

Bugüne kadar elde edilmiş kadın hareketi kazanımlarını, öğrencilerle paylaşmak ve şiddet, yasal haklar, temsil eşitsizliği, görünürlük, üretme ve yaratma ve dahabirçok diğer konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.

Kültürün ve sanatın yardımıyla bir araya gelmeyi hedefliyoruz. 1997’den beri düzenlemekte olduğumuz Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 20'inci yılını 20 ilde ve KKTC 20 kadın örgütü ile aynı anda gerçekleştirmiştik. Festival bu yıl 21 yaşını doldurdu, önümüzdeki yıl 22 olacak... Aynı semalarda, farklı renkler, farklı düşler için uçmaya devam ediyoruz...

1996

Misyonumuz

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadınların güçlenmesine yönelik feminist düşünce ,eylem ve politikaların yaygınlaşması için çalışmak ,bu doğrultuda ulusal ve uluslararası örgütlenme girişimlerini desteklemek, alanın bilgisini özgün araştırmalarla zenginleştirmektir.

Vizyonumuz

Kadınların güçlendiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında sağlandığı, herkes için adil bir dünyaya kavuşmak için değişim yaratmaktır.

Registration

Forgotten Password?