Background Image

Haberler & Duyurular


Post Image
2018-03-24

Toplumsal Cinsiyet ve Benlik Saygısı’ Adlı Atölye Çalışmamız


toplum örgütü olarak 22 yıldır kadınlarla birlikte yürüyor. Kadınların güçlendiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında sağlandığı; herkes için adil bir dünyaya kavuşmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Değişimin önce her kadının kendi iç dünyasının değişmesiyle başladığı fikri ile yola çıkarak ulaşılabildiği her kadına bu farkındalığı yaratmak için birçok farklı alanda etkinlikler düzenliyor.
 

Özellikle son yıllarda kadın örgütlerinin güçlenmesi, kazanılmış hakların tekrar gözden geçirilmesi konusuna yönelen Uçan Süpürge bu kapsamda “Kişisel Güçlenme ve Benlik Saygısı“ temasını işleyen bir atölye çalışması gerçekleştiriyor.

 

Psikolojik danışman Dr. Şule Çağlar’ın eşliğinde yürütülecek çalışma, kadınların her şeyden önce kendilerine önem ve saygı duymasını, bu konudaki farkındalığın artmasını amaçlamaktadır. Çağlar “Kişisel Güçlenme ve Benlik Saygısı” atölyesi ile kadınlarda yaşanacak gelişim ve dönüşümü şu şekilde açıklıyor:

Toplumsal cinsiyet rolleri bize, yaşamımızdaki pek çok insana karşı fedakâr, verici, saygılı, merhametli, şefkatli ve destekleyici olmayı öğretirken, kendi istek ve ihtiyaçlarımızı dizginlemeyi ve gereksinimlerimizi ikinci plana atmayı da öğretmiştir. Hep başkalarını memnun etmeye ve herkes için 'her şey' olmaya çalışırken, yaratıcı enerjimizi tüketir, kadınsı içgüdüsel ruhumuzun, ateşli yanını yok eden katı kalıplara takılır kalırız. Başkalarını mutlu etmek için, doğal olmayan ritimlere bürünür, duygularımızı bastırır ve engelleriz.

 

Kadınlar önce “Kirpiğim yere düşmesin” demişlerdi. Şimdi de “Bedenimdeki ağrılar ‘söyleyemediklerim’ mi?” diye sorguluyorlar.
“Beden Asla Yalan Söylemez”!

 

Kadınların artık içgüdüsel ruhlarının ateşli yanını yok eden katı kalıplardan çıkması gerekiyor. Kadınlar bedenleriyle tanışmak, onun sesini duymak-dilini anlamak ve benlik değerlerini ‘nasıl göründükleri’ değil, ‘kim oldukları’ üzerine kurmak istiyorlar. İşte gelişim dönüşüm atölye çalışmaları bütün bu soruların cevabını içeriyor.


 

Birlikte gelişip dönüşmeyi amaçlayan herkesi rahat hareket edebilecekleri kıyafetler ile 24 Mart Cumartesi günü atölye çalışmamıza bekliyoruz.İlk atölyeye katılanların aktarımları:

“Vücudum ve kendimle ilgili inanılmaz farkındalık yaratan bir çalışma”

“Son derece yararlı... Toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl benliklerimizi yaraladığını anladım. Tüm kadınlara bunlar anlatılmalı”

“Vücudumu ilk defa sevmeye başladım. Kendimle ilgili çok içgörü kazandım”

“Şimdiye kadar neredeydiniz? ”

“ Bu etkinlik ile ağrı ve acılarımdan kurtulacağıma inanıyorum.”

“Gün nasıl bitti anlamadım. Bitince çok üzüldüm.”

“Çok faydalı oldu. Bir vücudum olduğunu fark ettim.”

“Yeniden doğdum. Meğerse bir vücudum varmış. Bu çalışma iki gün olmalı. Bir gün az”

“Konu çok iyi aktarıldı”

“Umduğumdan çok fazlasını buldum”

“Kadın olarak yaşadığımız baskıların kişisel gelişimimiz üzerindeki yap boz parçalarını birleştirdik”

“Her ay böyle bir çalışma isteriz”

“Kadın ve cinsellik konusunda da bir çalışma yapılmalı”

Ankara merkezli Uçan Süpürge, tüm Türkiye genelinde çalışmalarını yürüten bir sivil

Adres : Barbaros Mah. Bülten Sk. No:22, 33200 Çankaya/ Ankara