Mar
24
2018
Bitti

‘KADIN VE BENLİK SAYGISI: BENİM BEDENİM, BENİM DANSIM’

Uçan Süpürge olarak gerçekleştirdiğimiz ‘KADIN VE BENLİK SAYGISI: BENİM BEDENİM, BENİM DANSIM” gelişim ve dönüşüm atölye çalışmamızı yoğun istek sebebiyle
Mar
24
2018

‘KADIN VE BENLİK SAYGISI: BENİM BEDENİM, BENİM DANSIM’

Turkey (Türkiye)Bitti

Etkinlik Hakkında

Uçan Süpürge olarak gerçekleştirdiğimiz ‘KADIN VE BENLİK SAYGISI: BENİM BEDENİM, BENİM DANSIM” gelişim ve dönüşüm atölye çalışmamızı yoğun istek sebebiyle tekrarlıyoruz!
Atölyeye katılanların aktarımları:
“Vücudum ve kendimle ilgili inanılmaz farkındalık yaratan bir çalışma”
“Son derece yararlı… Toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl benliklerimizi yaraladığını anladım. Tüm kadınlara bunlar anlatılmalı”
“Vücudumu ilk defa sevmeye başladım. Kendimle ilgili çok içgörü kazandım”
“Şimdiye kadar neredeydiniz? ”
“ Bu etkinlik ile ağrı ve acılarımdan kurtulacağıma inanıyorum.”
“Gün nasıl bitti anlamadım. Bitince çok üzüldüm.”
“Çok faydalı oldu. Bir vücudum olduğunu fark ettim.”
“Yeniden doğdum. Meğerse bir vücudum varmış. Bu çalışma iki gün olmalı. Bir gün az”
“Konu çok iyi aktarıldı”
“Umduğumdan çok fazlasını buldum”
“Kadın olarak yaşadığımız baskıların kişisel gelişimimiz üzerindeki yap boz parçalarını birleştirdik” “Her ay böyle bir çalışma isteriz”
“Kadın ve cinsellik konusunda da bir çalışma yapılmalı”

Ankara merkezli Uçan Süpürge, tüm Türkiye genelinde çalışmalarını yürüten bir sivil toplum örgütü olarak 22 yıldır kadınlarla birlikte yürüyor. Kadınların güçlendiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında sağlandığı; herkes için adil bir dünyaya kavuşmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Değişimin önce her kadının kendi iç dünyasının değişmesiyle başladığı fikri ile yola çıkarak ulaşılabildiği her kadına bu farkındalığı yaratmak için birçok farklı alanda etkinlikler düzenliyor.
Özellikle son yıllarda kadın örgütlerinin güçlenmesi, kazanılmış hakların tekrar gözden geçirilmesi konusuna yönelen Uçan Süpürge bu kapsamda “Kadın ve Benlik Saygısı “ temasını işleyen bir atölye çalışması gerçekleştiriyor. Psikolojik danışman Dr. Şule Çağlar’ın eşliğinde yaşantısal olarak gerçekleştireceğimiz bu atölye çalışma, kadınların her şeyden önce kendilerine önem ve saygı duymasını, bu konudaki farkındalığın artmasını amaçlamaktadır.
Dr. Çağlar “KADIN VE BENLİK SAYGISI: BENİM BEDENİM, BENİM DANSIM ” atölyesi ile kadınlarda yaşanacak gelişim ve dönüşümü şu şekilde açıklıyor:  Toplumsal cinsiyet rolleri bize, yaşamımızdaki pek çok insana karşı fedakâr, verici, saygılı, merhametli, şefkatli ve destekleyici olmayı öğretirken, kendi istek ve ihtiyaçlarımızı dizginlemeyi ve gereksinimlerimizi ikinci plana atmayı da öğretmiştir. Hep başkalarını memnun etmeye ve herkes için ‘her şey’ olmaya çalışırken, yaratıcı enerjimizi tüketir, kadınsı içgüdüsel ruhumuzun, ateşli yanını yok eden katı kalıplara takılır kalırız. Başkalarını mutlu etmek için, doğal olmayan ritimlere bürünür, duygularımızı bastırır ve engelleriz.
Kadınlar önce “Kirpiğim yere düşmesin” demişlerdi. Şimdi de “Bedenimdeki ağrılar ‘söyleyemediklerim’ mi?” diye sorguluyorlar.
“Beden Asla Yalan Söylemez”!
Kadınların artık içgüdüsel ruhlarının ateşli yanını yok eden katı kalıplardan çıkması gerekiyor. Kadınlar bedenleriyle tanışmak, onun sesini duymak-dilini anlamak ve benlik değerlerini ‘nasıl göründükleri’ değil, ‘kim oldukları’ üzerine kurmak istiyorlar. İşte gelişim dönüşüm atölye çalışmaları bütün bu soruların cevabını içeriyor.
Birlikte gelişip dönüşmeyi amaçlayan herkesi rahat hareket edebilecekleri kıyafetler ile 24 Mart Cumartesi günü atölye çalışmamıza bekliyoruz.

Dr. Şule ÇAĞLAR Kimdir?
Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında, ABD’de Bilim uzmanlığı derecesi aldıktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde aynı alanda doktorasını tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarını Londra Üniversitesi’nde “Kadın Hakları ve Feminist Psikoterapilerde yaptı. Aynı zamanda Londra Kadın Terapi Merkezi’nde çalışmalarına devam etti. ODTÜ’de bir yıl ders verdikten sonra Bilkent Üniversitesi PDR Merkezinde 7 yıl psikolojik danışman olarak çalıştı. Daha sonra Birleşmiş Milletlere geçerek uzun yıllar Avrupa, Afrika ve Asya da görev yaptı, projeler yürüttü. Son 3 yılda İstanbul, Hollanda ve İngiltere’de Dans ve Hareket Terapisi ve İngiltere’de cinsel terapiprogramlarına devam etti ve sertifikalar aldı.

 

omer

asdasdasd

Leave us a message

Fill out the form below and a member of our team will be in touch shortly.

Etkinlik Bilgileri

  • Başlangıç Tarihi24.03.2018
  • Adrestunalı hilmi cad bülten sok no:22, 06660 Ankara-Hotel Aldino
Mar
24
2018

‘KADIN VE BENLİK SAYGISI: BENİM BEDENİM, BENİM DANSIM’

Sat 02:17pm, tunalı hilmi cad bülten sok no:22, 06660 Ankara-Hotel Aldino
Yetişkin Bilet
Çocuk Bilet 16 yaş altı

Registration

Forgotten Password?